BOTE

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dersler

+7
kübra aykın
alprbyrz
kubrademirci1990
züleyha imran çınar
mervedgl35
sevcandmr
Admin
11 posters

Ödev buraya

Admin
    Admin
    Admin

Ödev buraya Empty Ödev buraya

Mesaj  Admin Ptsi Mart 23, 2009 8:13 pm

Ödevi bu mesaja cevap olarak gönderin.
    sevcandmr

Ödev buraya Empty sevcan demir- bilgisayar destekli eğitim

Mesaj  sevcandmr Çarş. Mart 25, 2009 10:30 pm

BİLGİSAYAR DESTEKLİ EĞİTİM

Çağımızda bilgisayar artık her alanda yaygınlaşmıştır.Bizlerde birer öğretmen adayları olarak yeni nesile ayak uydurmak, bilgisayarlı eğitimden yararlanmak zorundayız.BİLGİSAYAR DESTEKLİ EĞİTİM kısaca bilgisayarların eğitimde kullanım alanlarından biridir.bilgisayarlar ; Eğitim sırasında sadece yardımcı araç olarak kullanılabilir ya da bizzat öğretici rolünü üstlenebilirler.
    Eğitimde bilgisayarı kullanma yolları şunlardır;
    1-Ders yazılımları kullanılarak ders konularının öğretilmesinde
    2-Eğitsel yazılımlar kullanılarak problem çözme yeteneğinin geliştirilmesinde
    3-Bilimsel çalışmalar için yazılımlar hazırlanmasında
    4-Günlük, yıllık ders planlarının bilgisayar ortamında hazırlanmasında
    5-Uygulama programları kullanılarak sanatsal yeteneklerinin geliştirilmesinde
    6- Bilgisayar okur yazarlığının öğretilmesinde
    7-Ölçme ve değerlendirme işlemlerinin yapılmasında (ör.Testlerin hazırlanması, sınavların değerlendirilmesi)
    8-Rehberlik faaliyetlerinde
    9-Öğrenci kayıtlarının yapılmasında ve saklanmasında
    10-Öğrenci ve öğretmenlerle ilgili bilgilerin toplanması ve değerlendirilmesinde

BİLGİSAYAR DESTEKLİ EĞİTİMDEN YARARLANARAK SIKICI DERSLERİ BİLE ZEVKLİ HALE GETİREBİLİRİM. RENK,GRAFİK,ŞEKİL GİBİ GÖRSEL UNSURLAR SAYESİNDE ÖĞRENMEYİ DAHA AKTİF HALE GETİRİRİM.ÇOCUKLARIN ZİHİNLERİNDE CANLANDIRMAMDA KOLAYLIK SAĞLAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM.AYRICA TAHTAYA YAZI YAZARAK HARCANACAK ZAMANDANDA TASARRUF OLANAĞİ SAĞLAR BANA.

Bilgisayar destekli eğitimin bileşenleri; donanım,öğretmen ,öğrenci ve yazılımlardır.
    Yazılımlar hangi amaçla kullanılıyorlarsa o amaca göre adlandırılırlar. Öğretim amaçlı yani öğretim ortamında kullanılmak üzere hazırlanmış yazılımlara öğretim yazılımları denir.Yazılım türleri şunlardır;
    _ELEKTRONİK KİTAP: ilk öğretim yazılımları elektronik kitaplardır.
    _ÖĞRETİCİ YAZILIMLAR: daha çok öğretmenin rolünü üstlenmektedirler. Öğretmenin öğrenme ortamında yaptığı etkinlikleri yapar. Öğrenciyi hazırlama , bilgiyi sunma , sunulan bilgiyle ilgili sorular sorma
    _ARAŞTIRMA UYGULAMA YAZILIMLARI: daha önce öğrenilmiş bilgilerin tekrarından ya da o bilgilerle ilgili alıştırmalardan oluşur.
    _BENZETİM YAZILIMLARI: Öğrenilecek olay ya da durumla ilgili canlandırmaların yer aldığı öğretim yazılımlarıdır. Bu yazılımlarda öğrenilecek bilgi sanal ortamda canlandırılır
    _OYUN YAZILIMLARI: Öğrenciye kazandırılmak istenen bilgilerin oyunların içinde gizli olduğu yazılımlardır. Asıl olarak oyun amaçlı değildir. Ancak oyunlar youyla öğrencilere verilmek istenen bilgiler kazandırılır.
    _HYPERTEXT: Öğrencinin varolan dokümanlar içinde kendi ilgi ve yeteneklerine göre seçim yaptığı ve ilerlediği yazılımlardır.
    _YAPAY ZEKA: Yapay zeka insan beyninin taklit edilebileceği düşüncesiyle ortaya çıkmıştır. Buna göre insan beyninin işleyişi model alınarak insanın yaptığı işleri yapabilecek bilgisayarlar yapılmaya çalışılmıştır. Bilim kurgu filmlerinde yer alan robotlar birer yapay zeka ürünleridir.
    KAYNAKLAR:
    http://www.odevsel.com/egitim/2977/bilgisayar-destekli-egitim-bde.html
    http://www.aof.anadolu.edu.tr/kitap/IOLTP/2276/unite08.pdf
    http://www.zezencay.com/dokuman/bde/04_01.htm
    mervedgl35

Ödev buraya Empty merve dağlı bilgisayar destekli eğitim

Mesaj  mervedgl35 Perş. Mart 26, 2009 3:18 pm

BİLGİSAYAR DESTEKLİ EĞİTİM İNTERNET ARAŞTIRMASI

BİLGİSAYAR DESTEKLİ EĞİTİM NEDİR?
    Bilgisayar teknolojisinin öğretim sürecindeki uygulamalarının her biridir.
    Öğrencilerin bilgisayar sistemine programlanmış olan dersleri etkileşimde bulunarak,doğrudan alabilmeleridir.
    EĞİTİM YAZILIMLARI NELERDİR?
    Öğretim ortamında kullanılmak üzere hazırlanmış yazılımlara eğitim yazılımları denir.
    Türleri şunlardır:
    Elektronik kitap:Bir kitap bilgisayar yoluyla öğrenciye sunulur ve öğrencinin bilgi elde etmesi sağlanır.
    Öğretici yazılımlar:Öğretmenin öğretme ortamında yaptığı etkinlikleri yapar.Öğrenciyi hazırlama,bilgi sunma…
    Alıştırma uygulama yazılımları:Daha önce öğrenilmiş bilgilerin tekrarından veya o bilgilerle ilgili alıştırmalardan oluşur.
    Benzetim yazılımları:Öğrenilecek durum yada olayla ilgili canlandırmaların yer aldığı yazılımlardır.
    Oyun yazılımları:Öğrenciye kazandırılmak istenen bilgilerin oyunların içinde gizli olduğu yazılımlardır.
    Hyper text:Öğrencinin varolan dokümanlar içinde kendi ilgi ve alanlarına göre seçim yaptığı ve ilerlediği yazılımlardır.
    Yapay zeka:İnsan beyninin işleyişi model alınarak insanın yaptığı işleri yapabilecek bilgisayarlar yapılmaya çalışılmıştır.Ancak tam olarak insana benzemeyen belli sorunlara çözüm getirebilen bilgisayarlar kullanılmaktadır.
    EĞİTİMDE BİLGİSAYARIN KULLANIMI NASILDIR?
    Eğitime verilen önemin artmasıyla,eğitim sorunlarını çözümünde teknolojik olanaklardan yararlanılmaya başlanmıştır.Bu teknolojik olanaklardan birisi bilgisayardır.Gerek öğrencilerin araştırma yapması gerek öğretmenlerin derslerin anlatımında kullanması bilgisayarı eğitimde vazgeçilmez bir unsur haline getirmiştir.Konunun anlatımı sırasında slayt gösterilerinden yaralanılması ve daha birçok etkinlik bilgisayar sayesindedir.Sorun çözme,deney kurma,karar verme gibi etkinliklerde kullanılabilir.
    BEN EĞİTİMDE BİLGİSAYARI NASIL KULLANIRDIM?
    Ben öğretmenlik mesleğimde bilgisayarı öğrencilerimin dikkatini canlı tutmak,konuya hakim olmalarını sağlamak,anlatılan konudan zevk almalarına yardımcı olmak için kullanırım.Konu ile ilgili verileri daha eğlenceli halde onlara aktarırım.Slayt gösterileri yapar,onları gruplara ayırır ve birbirleriyle internet üzerinden fikir alışverişinde bulunmalarını sağlarım.Bu şekilde bilgisayarı en iyi şekilde kullanacaklar. Konularda hepsinin fikir sahibi olmalarını sağlayacağım.
    MERVE DAĞLI
    mervedgl35

Ödev buraya Empty merve daglı bilgisayar destekli eğitim

Mesaj  mervedgl35 Perş. Mart 26, 2009 3:23 pm

BİLGİSAYAR DESTEKLİ EĞİTİM İNTERNET ARAŞTIRMASI

Bilgisayar teknolojisinin öğretim sürecindeki uygulamalarının her biridir.
    Öğrencilerin bilgisayar sistemine programlanmış olan dersleri etkileşimde bulunarak,doğrudan alabilmeleridir.
    Öğretim ortamında kullanılmak üzere hazırlanmış yazılımlara eğitim yazılımları denir.
    Türleri şunlardır:
    Elektronik kitap:Bir kitap bilgisayar yoluyla öğrenciye sunulur ve öğrencinin bilgi elde etmesi sağlanır.
    Öğretici yazılımlar:Öğretmenin öğretme ortamında yaptığı etkinlikleri yapar.Öğrenciyi hazırlama,bilgi sunma…
    Alıştırma uygulama yazılımları:Daha önce öğrenilmiş bilgilerin tekrarından veya o bilgilerle ilgili alıştırmalardan oluşur.
    Benzetim yazılımları:Öğrenilecek durum yada olayla ilgili canlandırmaların yer aldığı yazılımlardır.
    Oyun yazılımları:Öğrenciye kazandırılmak istenen bilgilerin oyunların içinde gizli olduğu yazılımlardır.
    Hyper text:Öğrencinin varolan dokümanlar içinde kendi ilgi ve alanlarına göre seçim yaptığı ve ilerlediği yazılımlardır.
    Yapay zeka:İnsan beyninin işleyişi model alınarak insanın yaptığı işleri yapabilecek bilgisayarlar yapılmaya çalışılmıştır.Ancak tam olarak insana benzemeyen belli sorunlara çözüm getirebilen bilgisayarlar kullanılmaktadır.
    Eğitime verilen önemin artmasıyla,eğitim sorunlarını çözümünde teknolojik olanaklardan yararlanılmaya başlanmıştır.Bu teknolojik olanaklardan birisi bilgisayardır.Gerek öğrencilerin araştırma yapması gerek öğretmenlerin derslerin anlatımında kullanması bilgisayarı eğitimde vazgeçilmez bir unsur haline getirmiştir.Konunun anlatımı sırasında slayt gösterilerinden yaralanılması ve daha birçok etkinlik bilgisayar sayesindedir.Sorun çözme,deney kurma,karar verme gibi etkinliklerde kullanılabilir.
    BEN EĞİTİMDE BİLGİSAYARI NASIL KULLANIRDIM?
    Ben öğretmenlik mesleğimde bilgisayarı öğrencilerimin dikkatini canlı tutmak,konuya hakim olmalarını sağlamak,anlatılan konudan zevk almalarına yardımcı olmak için kullanırım.Konu ile ilgili verileri daha eğlenceli halde onlara aktarırım.Slayt gösterileri yapar,onları gruplara ayırır ve birbirleriyle internet üzerinden fikir alışverişinde bulunmalarını sağlarım.Bu şekilde bilgisayarı en iyi şekilde kullanacaklar. Konularda hepsinin fikir sahibi olmalarını sağlayacağım.

kaynaklar

http://www.zezencay.com/dokuman/bde/04_01.htm,
    züleyha imran çınar

Ödev buraya Empty Geri: Ödev buraya

Mesaj  züleyha imran çınar Perş. Nis. 02, 2009 4:13 pm

Bilgisayar Destekli Eğitim Nedir?
    Bilgisayar destekli eğitim; eğitim-öğretim etkinlikleri sırasında eğitimi zenginleştirmek ve kalitesini yükseltmek için öğretmene yardımcı bir araç olarak
    bilgisayardan yararlanmaktır.
    Bu yöntem okullarda öğretim alanında, öğretme ve öğrenme etkinliklerini bireysel ihtiyaçlara cevap verecek şekilde düzenlemek ayrıca eğitim hizmetlerini daha etkili ve verimli bir şekilde yürütmek çağdaş bir öğrenme öğretme ortamı yaratmak amacıyla kullanılmaya başlamıştır.
    Eğitim Yazılımları Nelerdir?
    Türkiye’de 15 yıllık geçmişi bulunan, büyük umutlarla başlayıp sürekliliği sağlanamayan bilgisayar destekli eğitim projeleri için çeşitli laboratuarlar kurulmuştur.Çeşitli projeler hazırlanarak bilgisayar destekli eğitime başlanması öngörülmüştür.Bu projeler çerçevesinde en önemli noktalardan biri de eğitim yazılımları geliştirmektir.Eğitim yazılımları amaçlara göre isim almıştır.Bunlardan birkaçı şöyledir:
    -Elektronik Kitap:İlköğretim yazılımları elektronik kitaplardır.
    -Öğretici Yazılımlar:Daha çok öğretmenin rolünü üstlenmektedir.Öğretmenin öğrenme ortamında yaptığı etkinlikleri yapar
    -Araştırma Uygulama Yazılımları:Daha önce öğrenilmiş bilgilerin tekrarından yada o bilgilerle ilgili araştırmalardan oluşur.
    -Benzetim Yazılımları:Öğrenilecek olay yada durumla ilgili canlandırmaların yer aldığı öğretim yazılımlarıdır.
    -Oyun Yazılımları:Öğrenciye kazandırılmak istenen bilgilerin oyun yoluyla kazanılmasını sağlamaktır.Amaç;oyun değil öğrenciye yeni bir davranış kazandırmaktır.
    -Hypertext:Öğrencinin varolan dökümanlar içinde kendi ilgi ve yeteneklerine göre seçim yaptığı ve ilerlediği yazılımlardır.
    Eğitimde Bilgisayar Kullanımı Nasıldır?
    - Ders yazılımları kullanarak ders konularının öğretilmesinde
    - Eğitsel yazılımlar kullanarak problem çözme yeteneğinin geliştirilmesinde
    - Bilimsel çalışmalar için yazılımlar hazırlanmasında
    - Uygulama programlarının kullanılması ile öğrencilerin sanatsal yeteneklerinin geliştirilmesinde
    - Rehberlik faaliyetlerinde
    - Öğrenci ve öğretmenlerle ilgili akademik bilgilerin toplanması ve değerlendirilmesi
    - Eğitimle ilgili istatistiki bilgilerin toplanması, korunması ve işlenmesinde ve bunun gibi durumlarda bilgisayarların kullanımı söz konusu olabilir.
    Ben Eğitimde Nasıl Kullanırım?
    Her zaman görerek öğrenmenin daha iyi, etkili ve verimli olduğunu düşünmüşümdür.Bu yüzden öğrencilerime konularla ilgili çeşitli resimler ve videolar bularak slayt tekniğini kullanır ve görerek öğrenmeyi sağlarım.Zamanın da çok önemli olduğunu düşünürsek bilgisayarda sorular hazırlayarak sınıfta bunu projeksiyonla yansıtarak vakit kaybını en aza indirgerim.Bilgisayar kullanımını geliştirmeleri ve hızlı ve kolay bilgiye nasıl ulaşabileceklerini göstermek amacıyla internet araştırma ödevleri veririm.Ayrıca öğrencilerime faydalı olacağını düşündüğüm bilgileri kendim de bilgisayar aracılığıyla internetten araştırır ve onların gelişmesi ve daha iyi olabilmeleri için çalışırdım.Öğrencilerimle sürekli irtibat halinde olmak ve soru sormak istediklerinde ulaşabilmeleri için yine bilgisayarı kullanır ve internet aracılığıyla bana ulaşmalarını sağlardım.
    Yararlandığım Sizin de Yararlanabileceğiniz Kaynaklar:
    www.meb.gov.tr/belirligunler/internet_haftasi_2005/bt/bilgisayar_destekli_egitim.htm - 8k ve www.zezencay.com/dokuman/bde/04_01.htm - 127k -
    kubrademirci1990

Mesaj  kubrademirci1990 Cuma Nis. 03, 2009 9:37 pm

Öğrencilerin programlı öğrenme materyalleri ile bilgisayar kullanarak etkileşimde bulunduğu, diğer bir deyişle bilgisayar programları aracılığı ile öğrenmeyi gerçekleştirdiği, öğrenmelerini izleyip kendi kendini değerlendirebildiği bir öğretim biçimidir.

ÖĞRETİCİ YAZILIMLAR: Bu uygulamada bir girişten sonra öğrenciye bilgi sunulur ve bilgiye ilişkin sorular sorulur. Öğrencilerin verdiği yanıt değerlendirilir ve sonuç kendisine bildirilir.
    ANİMASYON: Amaç bilgisayarda grafik araçlar kullanılarak görsel etkilerin oluşturulmasıdır. Gerçek ortamlarda geliştirmenin güç, tehlikeli ve pahalı olduğu durumlarda öğrencilere gerçeğin bir benzerini izleyerek öğrenme olanağı sağlar.
    ARAŞTIRMA VE UYGULAMA: Amaç öğretmek yerine pratik yapmaktır.
    BENZETİM YAZILIMLARI: Gerçek hayattaki olgu ve olayların çok iyi düzenlenmiş benzerleriyle öğretim yapmaktır.
    ELEKTRONİK KİTAP: Basılı kitabı taklit etme temeline dayanır.
    PROBLEM ÇÖZME YAZILIMLARI: Amaç problemin çözümünün öğretilmesinin yanı sıra problemi çözmek için gerekli bilginin de öğretilmesidir.
    EĞİTSEL OYUNLAR: Oyun formatını kullanarak öğrencilerin ders konularını öğrenmesi sağlanır. Bilgisayar oyunları çocukların olgu ve olayları algılama, kritik durumlara karşı karar alma ve etkinlikte bulunma becerilerinin kazandırılmasına katkı sağlamalıdır.
    HYPERTEXT: Belli parçalarının başka dokümanlara ulaştırdığı içice doküman modelidir.
    YAPAY ZEKÂ: Amaç var olan bilgi ve uygulamaların ötesinde olası yenilik ve uygulamaların tartışılıp, geliştirilerek ortaya konmasını sağlamaktır.

Eğitimde bilgisayarlardan çeşitli biçimlerde yararlanılmaktadır. Bunlar;
    • bilgisayarlardan öğretim aracı olarak yararlanma,
    • bilgisayarlardan rapor hazırlama aracı olarak yararlanma,
    • bilgisayarlardan yazılım geliştirmede yararlanma,
    • bilgisayarlardan yönetim hizmetlerinde yararlanmadır.

BEN EĞİTİMDE NASIL KULLANIRDIM?

Ben öğrencilerime faydalı olabilmek için bilgisayar destekli eğitim yapardım. Kaçırdıkları veya tekrar etmek istedikleri dersleri sitemde yayınlayacağım konu tekrarlarıyla pekiştirebilirler. Ayrıca derslerde konu anlatımlarında resimler, slaytlar ve videolarla konuyu daha iyi anlamalarına yardımcı olabilirim.

YARARLANILAN KAYNAKLAR

http://www.meb.gov.tr/belirligunler/internet_haftasi_2005/bt/bilgisayar_destekli_egitim.htm
    http://www.baskent.edu.tr/~gulbahar/dersler/bote256.php
    alprbyrz

Ödev buraya Empty Alper BOYRAZ - Bilgisayar Destekli Eğitim Nedir?

Mesaj  alprbyrz C.tesi Nis. 04, 2009 4:21 pm

BİLSAYAR DERSTEKLİ EĞİTİM NEDİR?
    Yirmibirinci yüzyılın solarına yaklatığımz bu zamnlarda her toplum köklü değişimler yaşamaktadır. Bilim ve teknolojideki günlük gelişmeler,
    toplumların yapısını ve eğitim sistemlerini değiştirmektedir. Eğitimi daha
    verimli ve etkili hale getirme, yaygınlaştırma ve bireyselleştirme çabaları sonunda orataya çıkan yeniliklerden biride Bilgisayar Destekli Eğitim olmuştur. Yirminci yüzyıldaeğitime neredeyse damgasını vuran Bilgisayar Destekli Eğitim, eğitimde en güncel ve yetkin uygulamalardan birisi olma özelliğini günümüzde göstermektedir.
    Teknolojinin ilerlemesiyle ve eğitime verilen önemin artması sebebiyle eğitimdeki sorunların çözümünde teknolojinin nimetlerinden yararlanmak kaçnılmaz hale geldi ve bilgisayar destekli eğitim adı altında yeni bir eğitim yöntemi ortaya çıktı.
    Bilgisayar Destekli Eğitim, öğrencilerinin bilgisayar sisteminde
    programlanmış olan dersleri etkileşimde programlanmış dersleri etkileşimde
    bulunarak, doğrudan alabilmeleridir.
    Bilgisayar Destekli Eğitim bilgisayar teknolojisinin öğretim sürecindeki uygulamalarından her biridir diyebiliriz. Bu uygulamaçlar bilgi sunmak, öğretmenlik yapmak,
    bir becerinin veya yeteneğin gelişmesine katkı sağlamak, benzeşim gerçekleştirmek ve sorun çözücü
    veri, bilgi, girdi veya çıktı sağlamaktır.
    Temel olarak bilgisayar destekli eğitim,çağımızın vazgeçilmez parçası haline gelen bilgisayarları eğitim alanında kullanmak ve bilgisayar kullanımını öğretimni hayata geçirmekve bilgisayar kullanımını yaygınlaştırmaktır.Ayrıca bilgisayarın sunduğu avantajlardan(hız, kolaylık, temizlik, görselve işitsel öğeler vs.) yararlanarak eğitimde kaliteyi arttırmaktır.Bilgisayar destekli eğitimin yararları arasında;
    1-Öğrencilerin kendi hızlarında ve düzeylerinde ilerleyebilme olanağı verir, dolayısıyla bireyselleştirilmiş öğrenciyi merkez alan bir eğitim sistemidir.
    2-benzeşimler sayesinde öğrencile özgür ortamlar sağlar.
    3-Öğretmen zamanını daha rahat kullanabilir yazı tahtasında yazarark zaman kaybına neden olan araştırma benzeri ödevlerde ve derslerde daha büyük avantajlar sağlar.
    Ülkemide ise bilgisayarın tarihsel gelişimi 1984 yılında başladı.İlk olarak. 1984 yılında Türkiye’de ortaöğretim kurumlarına 1100 mikrobilgisayar alınmış ve bilgisayar eğitimine başlanmıştır.

[/b]
    Kaynaklar
    http://okulweb.meb.gov.tr/06/01/353575/bildesegitim/bde.ppt
    http://www.odevindir.net/OdevDetay.ASP?ID=2&OdevID=918
    Hazırlayan: Alper BOYRAZ
    kübra aykın

Mesaj  kübra aykın Paz Nis. 05, 2009 10:09 pm

AMAÇ: Bilgisayar destekli eğitimin ne olduğunu,uygulamasının nasıl olduğunu,yararlarının ne olduğunu ve eğitimdeki yerini belirlemektir.

Eğitim isteğinin artması, öğrenci sayısının ve bilgi miktarının çoğalması, öğretilecek içeriğin karmaşıklaşması ve bireysel eğitimin önem kazanması gibi nedenlerle bilgisayarın eğitimde kullanılmaya başlaması, Bilgisayar Destekli Eğitim uygulamalarını başlatmıştır;yani bilgisayarı eğitim için kullanabilmektir

Yararları: Teknolojiden yararlanabilmek
    Bilgiye kolayca ulaşabilmek
    Hızlı öğrenimi sağlamak
    Bireyselliğin faydalarından yararlanabilmek
    Tekrar edebilme imkanı
    Renk,grafik gibi görsel uygulamalarla dikkat çekebilmek…

Bilgisayar destekli eğitim uygulamaları hangi amaçlarla kullanılır?

1. Öğretim Amaçlı Uygulamalar
    2. Tekrar ve Alıştırma Amaçlı Uygulamalar
    3. Benzeşim Amaçlı Uygulamalar
    4. Oyun Amaçlı Uygulamalar
    5. Başvuru Kaynağı Amaçlı Uygulamalar

BİLGİSAYAR YAZILIMLARI
    1-Ders destek merkezleri
    2-soru bankaları
    3-deneme sınavları
    4-grafik çizme
    5-deneme sınavı için soru kitapçıkları
    hilal_calmasur

Mesaj  hilal_calmasur Paz Nis. 05, 2009 10:18 pm

Tanım:
    Bilgisayar destekli eğitim, bilgisayarın sistem içinde programlanan dersler yoluyla öğrencilere bir konuyu öğretmesi yada önceden kazanılan davranışların pekiştirilmesidir.
    Yazılım Çeşitleri:
    Üç yazılım türü kullanılır:
    1-Özel Ders Yazılımları: Bir konuyu öğretmeyi amaçlar. En çok kullanılan yazılım türüdür.
    2-Alıştırma Yazılımları: Sınıf veya başka bir öğretim ortamında öğretilen konu yada kavramı pekiştirmeyi amaçlar.
    3-Benzetişim Yazılımları: Bu yazılım türünde olay ve durumlar modelleşerek öğrenciye bilgi ve beceri kazandırmayı amaçlar.
    Bilgisayar Destekli Eğitimde Programlama Araçları:
    1-Programlama Dili:(Ör: Basic, Pascal)
    2-Yazarlık Dili:(Ör: Coursewrite, Pilot)
    3-Yazarlık Sistemi(Ör: Toolbook, Hypercard)
    Amaç:
    1-Öğrencilerin öğretim sonunda kendilerinden ne beklendiği konusunda bilgilendirilmesidir.
    2-Hedefler, öğrenci yaşantılarıdır.
    Eğitimde Nasıl Kullanırdım?
    1-Grafik ve Animasyon
    2-Müzik
    3-Sözlü ve Yazılı Mesajlar
    4-Her adımda etkinlik ve testler
    Konunun hazırlanmasında grafiklere ve canlandırmalara başvururdum. Bu sözel bilgileri tanımlamada karmaşık bilgileri basitleştirerek sunup daha kolay öğrenip, hatırlanmasını sağlardım. Dikkat çekmek ve ayırt etmek için birden fazla renk kullanırdım. Soru-cevap tekniğine de yer verirdim.
    bahararac

Mesaj  bahararac Ptsi Nis. 06, 2009 5:18 pm

Uygun bir bilgisayar donanımı aracılığı ile bir ders yazılımının tek veya çok öğrencili ortamda öğretmen yardımı olsun ya da olmasın izlenmesiyle yürütülen eğitim yöntemidir.

Elektronik kitap: Bir kitap bilgisayar yoluyla öğrenciye sunulur ve öğrencinin bilgi elde etmesi sağlanır.

Öğretici yazılımlar: Öğretmenin öğretme ortamında yaptığı etkinlikleri yapar. Öğrenciyi hazırlama, bilgi sunma.

Alıştırma uygulama yazılımları: Daha önce öğrenilmiş bilgilerin tekrarından veya o bilgilerle ilgili alıştırmalardan oluşur.

Benzetim yazılımları: Öğrenilecek durum yada olayla ilgili canlandırmaların yer aldığı yazılımlardır.

Oyun yazılımları: Öğrenciye kazandırılmak istenen bilgilerin oyunların içinde gizli olduğu yazılımlardır.

Hypertext: Öğrencinin var olan dokümanlar içinde kendi ilgi ve alanlarına göre seçim yaptığı ve ilerlediği yazılımlardır.

Yapay zekâ: İnsan beyninin işleyişi model alınarak insanın yaptığı işleri yapabilecek bilgisayarlar yapılmaya çalışılmıştır. Ancak tam olarak insana benzemeyen belli sorunlara çözüm getirebilen bilgisayarlar kullanılmaktadır.

• Öğretim aracı olarak yararlanabiliriz,
    • Rapor hazırlayabiliriz,
    • Rehberlik faaliyetlerinde yaralanabiliriz,
    • Yazılım geliştirme de yararlanabiliriz,
    • Yönetim hizmetlerinde yararlanabiliriz.

BEN EĞİTİMDE NASIL KULLANIRDIM?

Öğrencileri araştırma yapmaya yönlendirirdim. Ders öncesinde konuya hazırlıklı olarak gelmelerini sağlardım. İşleyeceğim konuyu görsel olarak onlara verebilir ve daha iyi bir pekiştirme sağlardım.

YARARLANILAN KAYNAKLAR
    http://www.meb.gov.tr/belirligunler/internet_haftasi_2005/bt/bilgisayar_destekli_egitim.htm
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Bilgisayar_destekli_e%C4%9Fitim

HAZIRLAYAN: BAHAR ARAÇ
    svlcakmak40

Ödev buraya Empty Bilgisayar Destekli Eğitim Ödevi

Mesaj  svlcakmak40 Ptsi Nis. 06, 2009 6:21 pm

Eğitimi daha verimli hale getirmek için ortaya çıkan bu kavramın tanımı birden fazla kelimelerle anlatalım: Bilgisayar Destekli Eğitim bilgisayar teknolojisinin öğretim sürecindeki uygulamalarının her biridir. Bu uygulamalar bilgi sunmak, özel öğretmenlik yapmak, bir becerinin gelişmesine katkıda bulunmak, benzeşim gerçekleştirmek ve sorun çözücü veri sağlamak olabilir.
    Başka bir ifade ile Bilgisayar Destekli Eğitim, öğrencilerinin bilgisayar sistemine programlanmış olan dersleri etkileşimde programlanmış olan dersleri etkileşimde bulunarak, doğrudan alabilmeleridir.

BİLGİSAYAR DESTEKLİ EĞİTİMİN FAYDALARI:
    ¬Öğrenci merkezli bir öğretim sağlar
    Çeşitli görsel efektlerle çalışmayı zevkli kılar.
    Çalışmalar bireysel olduğu için öğrenciye rahatlık sağlar.
    Öğretmen zamanını daha rahat kullanır

BİLGİSAYAR DESTEKLİ EĞİTİMİN SINIRLILIKLARI:
    Öğrenciler bireysel olarak çalıştıkları için sosyalleşme sürecinden yoksun olur.
    Bilgisayar okuryazarlığı normal kitap okumaktan zor olduğu için önceden bilgisayar okuryazarlığı öğrenmek gerekir.
    Bilgisayar destekli eğitimde genellikle belirli dersler üzerine yogunlaşıldığı için diğer dersler öğretimi alanında eksik kalınmıştır.

BİLGİSAYAR DESTEKLİ EĞİTİM UYGULAMALARI:
    Bilgisayarla öğrenme-öğretme uygulamalarının başlıca türleri beş ana başlık altında toplanacaktır
    • Giriş bölümü
    • Yeni bilginin sunulması
    • Soru ve yanıt
    • Yanıtın değerlendirilmesi
    • Dönüt
    • Kapanış
    • Giriş bölümü
    • Alıştırma maddesi
    • Yanıt
    • Dönüt
    • Kapanış
    • Giriş bölümü
    • Örnek olay
    • Öğrencinin çözümü istenir
    • Öğrenci çözümü verir
    • Öğrencinin çözümüne göre örnek olay şekillenir
    • Kapanış
    • Giriş bölümü
    • Senaryo verilir
    • Öğrenci çözümü istenir
    • Öğrenci ve bilgisayar çözüm verir
    • Oyun şekillenir
    • Kapanış
    • Giriş bölümü
    • Konuların sunumu
    • Öğrencilerin konu seçimi
    • Çalışma
    • Kapanış
    BİLGİSAYAR DESTEKLİ EĞİTİMDE ÖĞRENCİNİN ROLÜ

Bu tür eğitim öğrenci açısından derslerde daha kendinden emin ve bilmiş olarak katılmasını, ders çalışırken mutlu olmasını sağlar. Bu eğitim sistemi ile kendine göre zor olan dersleri daha kolay öğrenmektedir. Bu tür eğitim sisteminde kendi anlayacağı tekniği kendi seçer, ders anlaması kolaylaşır.

BİLĞİSAYAR DESTEKLİ EĞİTİMDE ÖĞRETMENİN ROLÜ
    Bilgisayar Destekli Eğitimde yer alacak öğretmenlerin bu alanda eğitim almış olmaları gereklidir. Öğretmenler ancak bu eğitimi aldıkları takdirde Bilgisayar Destekli
    Eğitim yönetiminde başarılı olabilirler.
    Her şeyden önce öğretmen bilgisayar destekli eğitime inanları aynı yerde olduklarını bilmelidir. Bilgisayar öğretmenin en çok zamanını alan şeylerle ilgilenecek böylece öğretmenin zamanı artacak. Sınıf içindeki uygulamadan elde edilen verilerin nasıl değerlendirilebileceği önemli bir eğitim ihtiyacıdır. Sonuçların daha önceki yıllardaki sonuçlarla ve diğer sınıflarla karşılaştırılmasının sağlanabileceği avantajlar, öğretmene önemli ufuklar açar.

BİLGİSAYAR DESTEKLİ EĞİTİMİN TEKNOLOJİLERİ NELERDİR?
    İnsanın kendi hayatını kolaylaştırmak için ürettiği her şey teknolojidir. Bilgisayar
    internet,e-mail,forum ortamları,web siteleri,yazılımlar,cd,yazıcı,web kamerası,eğitim nesnesi….

BİLGİSAYAR DESTEKLİ EĞİTİMİ NASIL KULLANIRDIM?
    Bir öğretmen adayı olarak bilgisayar destekli eğitimin öğrenci açısında yararlı olduğunu ve öğrencileri derste daha aktif olarak takip etmemi sağlayacaktır. Öğrencilere anlamadıkları yerde görsel efektler, slâytlar göstererek daha eğlenceli şeklide anlatmayı düşünüyorum. Ders anlatacağım öğrenciler oyun çağı çocukları olduğu için daha eğlenceli halde dersleri anlatabilirim.

KAYNAKLAR
    www.aof.anadolu.edu.tr
    • http://edergi.cankiribt.net
    • http://www.torpil.com
    sd.aknc

Ödev buraya Empty Bilgisayar Destekli Eğitim Ödevi

Mesaj  sd.aknc Ptsi Nis. 06, 2009 6:21 pm

1)Bilgisayar destekli eğitim nedir?
    Bilgisayar destekli eğitim, öğrencilerin programlı öğrenme materyalleri ile bilgisayar kullanarak etkileşimde bulunduğu, diğer bir deyişle bilgisayar programları aracılığı ile öğrenmeyi gerçekleştirdiği, öğrenmelerini izleyip kendi kendini değerlendirebildiği bir öğretim biçimidir.
    2)BDE’nin yararları nelerdir?
    Okul öncesi eğitimde BDE, çocuğa problem çözme becerisi, yaratıcılığını kullanma ve dil becerisi kazandırır.
    İlköğretimde bilgisayarı sorunsuz olarak kullanabilme, bilgisayar sistemini tanıyabilme, klavye ve fareyi kullanabilme, CD açma, çizim ve boyama çalışmaları yapma, MS Word, Excel ve Powerpoint üzerinde çalışma, kelime işlem programlarının uygulanabilmesi öğretilir.
    Lisede, öğrencileri sınavlara hazırlar, ana dil ve yabancı dil gelişimini destekleyebilir.
    Üniversitede, organize olarak öğretim programlarını düzenlemede katkı sağlar, mesleklerini belirlemiş bireylerin alanlarındaki gelişmeleri takip etmelerini sağlar.
    3)BDE uygulamaları nelerdir?
    • Giriş bölümü
    • Yeni bilginin sunulması
    • Soru ve yanıt
    • Dönüt
    • Kapanış
    • Giriş bölümü
    • Alıştırma maddesi
    • Yanıt
    • Dönüt
    • Kapanış
    • Giriş bölümü
    • Örnek olay
    • Öğrencinin çözümü istenir.
    • Öğrenci çözümü verir.
    • Öğrenci çözümüne göre örnek olay çözümlenmesi
    • Kapanış

• Giriş bölümü
    • Senaryo verilir.
    • Öğrenci çözümü istenir.
    • Öğrenci/ bilgisayar çözüm verir.
    • Oyun şekillenir.
    • Kapanış
    • Giriş bölümü
    • Konuların sunumu
    • Öğrencilerin konu seçimi
    • Çalışma
    • Kapanış
    4)BDE’nin sınırlılıkları nelerdir?
    • Öğrencilerin bilgisayarla olan etkileşimi sonucu birbirleri arası etkileşim engellenmektedir.
    • Uygulayabilmek için öğrencilerin bilgisayar kullanma becerilerinin olması gerekir.
    • Bilgisayar destekli eğitim yazılımları genellikle fen ve yabancı dil alanlarında yoğunlaşmıştır, sosyal bilgiler öğretimi yazılıları pek yoktur.
    5)BDE’de öğretmenin rolü nedir?
    BDE’de yer alacak öğretmenlerin bu konuda eğitim almış olmaları gerekmektedir. Öğretmen bilgisayarlarda teknik bir sorun çıktığı durumda bu sorunları aktarabilmek üzere teknik terimleri bilmeli; bir metni silme, kopyalama gibi basit becerileri kazanmış olmalı; bir problemin donanımdan mı yazılımdan mı kaynaklandığını tahmin edebilmelidir. Bunların yanında öğretmen BDE’ ye ve gerekliliğine inanmalı ve bilgisayar sayesinde boşalan zamanını öğrencileri açısından verimli olarak kullanmalı, öğrencilerin derste oluşturduğu verileri takip ederek sonradan bunları iyi bir şekilde gözlemleme yetisine sahip olmalıdır.
    6)BDE’de öğrencinin rolü nedir?
    BDE sayesinde öğrenciler öğrenmesi güç matematik ya da yabancı dil gibi dersleri daha kolay öğrenebilmektedirler. Öğrenci BDE ortamında bilgi verilen değil; bilgiyi alan, keşfeden kişidir. Kendi seviyesine uygun olarak konu dağılımı veya işleyişini belirler ve bilgisayarla etkileşime girerek istediklerini serbestçe yapma imkânı kazanır. Öğrenciler bilgisayarlarla keşfederek öğrenmenin mutluluğunu yaşarlar. Öğrenme monotonluktan kurtulup keyifli bir hal alır.
    7)BDE teknolojileri nelerdir?
    Teknoloji, insanın yaşamını kolaylaştırmak üzere oluşturduğu fiziksel ya da fiziksel olmayan ürünlerdir. BDE teknolojileri ise; bilgisayar, internet, e-posta, forum ortamları, web siteleri, yazılımlar, CD, eğitim nesneleri… dir.
    8)BDE’yi nasıl kullanırdım?
    Öğrencilerime bilgisayar ortamında hazırladığım konu anlatımlarını, slâytları izletirdim. Hazırlayacağım örnek alıştırmaları bilgisayar üzerinden keyifli bir şekilde çözmelerini sağlardım. Onlara bilgisayar üzerinden oynanabilecek zekâ oyunlarını oynamalarını tavsiye ederdim.
    9)Yararlanılan kaynaklar nelerdir?
    http://www.cemalgursel.k12.tr/bilgisayardestekliegitim.htm

Forum Saati C.tesi Nis. 27, 2024 7:31 pm